Akcesoria meblowe: do czego służą kątowniki?

kątowowniki w różnych kolorach

Wszystkie prace remontowe oraz budowlane wiążą się z koniecznością posiadania określonych akcesoriów. Jednym z przykładów narzędzia, bez którego nie można wyobrazić sobie pracy wielu specjalistów jest kątownik. Czym się charakteryzuje? Jakie ma zastosowanie na placu budowy? Odpowiadamy!

Różnorodne kątowniki

Kątownik jest jednym z najprostszych akcesoriów budowalnych. Niemniej jednak wiele osób, chociaż zetknęło się z tą nazwą nie wie, do czego one służą. W praktyce, jak sama nazwa wskazuje klasyczny kątownik służy do wyznaczania kąta. Mogą to być różnorodne kąty, aczkolwiek najczęściej jest kąt prosty oraz 45°.

Stosując to proste urządzenie wiemy, czy poszczególne elementy zostały ze sobą odpowiednio połączone. Chociaż jest to bardzo prosty sprzęt, to aktualnie producenci oferują wiele rodzajów tego urządzenia. W sklepach budowlanych odnaleźć można modele kątowników metalowych, aluminiowych, hutniczych, czy też stolarskich.

Kto najczęściej z nich korzysta?

Z pewnością jest to urządzenie o bardzo szerokim zastosowaniu. Jest ono wykorzystywane m.in. w stolarstwie, kiedy to pomaga stolarzowi w określeniu kąta podczas składania mebli.

Inną grupą zawodową, które powszechnie wykorzystuje kątowniki w pracy są cieśle oraz dekarze. W ich przypadku narzędzie sprawdza się przy budowie schodów oraz dachów.

Warto nadmienić, że oprócz modeli metalowych w sprzedaży odnaleźć można kątowniki wykonane z PCV oraz drewna.