Jak wybrać sofę do salonu?

Sofy należą do najpopularniejszych mebli wypoczynkowych. Urządzając mieszkanie, warto wyposażyć w nią salon i zyskać wyjątkowo komfortowe miejsce do relaksu w towarzystwie rodziny i znajomych. Przy wyborze sofy warto zwrócić uwagę na jakość obicia, rodzaj mechanizmu czy wymiary, ponieważ to właśnie te kwestie mają największy wpływ na wygodę użytkowania. Nie bez znaczenia pozostaje także stylistyka, która powinna być optymalnie dopasowana do wystroju salonu oraz upodobań użytkowników.

Funkcjonalna i wytrzymała

Wybierając meble do salonu, warto sięgnąć po rozwiązania uniwersalne. Nowoczesne sofy mogą mogą posiadać wiele praktycznych dodatków, np. funkcję rozkładania. Taki mebel często okazuje się niezastąpiony w sytuacji, gdy konieczne jest przygotowanie posłania dla gości. Z pomocą takiej sofy można nie tylko stworzyć dodatkowe łóżko, ale też zyskać miejsce na przechowywanie koców, poduszek czy zapasowej pościeli. Poza funkcjami dodatkowymi, kluczowe znaczenie przy wyborze takiego mebla wypoczynkowego powinna mieć jego trwałość. Dotyczy to zwłaszcza pokrycia, które nie powinno zbyt szybko się przecierać. Jeżeli w domu mieszkają dzieci, warto wybrać model ze zdejmowanym pokrowcem i w razie zbrudzenia po prostu go wyprać. Innym rozwiązaniem może być sofa wyposażona w tapicerkę z powłoką teflonową, ograniczającą podatność tkanin na przyjmowanie plam i wchłanianie wody. W przypadku mieszkań ze zwierzętami, szczególnie polecane są obicia antarowe o dużej odporności na sierść.

Estetyczna i designerska

Podobnie jak dekoracyjne narożniki do salonu, sofy występują w wielu wariantach stylistycznych. Obecnie bardzo dużym powodzeniem cieszą się modele stosunkowo surowe, często utrzymane w szarej kolorystyce. Takie meble mogą być jednak wzbogacone różnymi krawieckimi urozmaiceniami, np. przeszyciami i pikowaniami podkreślającymi szwy. Wciąż bardzo modne są także sofy skórzane, czego nie można powiedzieć o narożnikach do salonu z tego materiału. Takie meble łączą w sobie klasyczną elegancję z nowoczesną reprezentacyjnością, wprowadzając do pomieszczenia wrażenie luksusu. Większość dostępnych obecnie sof to stosunkowo masywne meble, jednak cienkie stalowe nóżki mogą nadać im lekkości. Warto też postawić na modele z obiciami o jasnych, stosowanych kolorach. Sofy wymagają też dość dużo wolnej przestrzeni, zwłaszcza gdy stawiane są pośrodku pokoju