Stelaż podtynkowy- rodzaje, jaki wybrać?

Niezbędnymi częściami ceramiki montowanej na ścianie są stelaże podtynkowe. Jest to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, pozwalające na wygodny montaż.

Stelaże podtynkowe- rodzaje

Można wymienić dwa głównie rodzaje stelaży, czyli te do zabudowy ciężkiej oraz lekkiej. Decyzja o tym, który model należy zastosować, zależy od tego, na jakiej ścianie odbędzie się montaż.

  • Stelaż podtynkowy do zabudowy ciężkiej, czyli mokrej- nadaje się do ściany murowanej, należy go obmurować. Montaż jest czasochłonny i bardziej skomplikowany. Warto dobrać zwłaszcza model fabrycznie wypełniony styropianem, ponieważ takie stelaże są mniej kosztowne aniżeli te do zabudowy lekkiej.
  • Stelaż podtynkowy do zabudowy lekkiej, czyli suchej- często wybierane rozwiązanie sprawdzające się do montażu przy ścianie murowanej, ale również konstrukcji z płyt karton-gips. Taki produkt musi zostać obudowany przy użyciu płyty gipsowo-kartonowej (koniecznie wodoodpornej). Zakupić go można w opcji do zabudowy niskiej  ( o wysokości ramy nośnej 80 albo 90 cm) oraz do zabudowy wysokiej (o wysokości ramy nośnej od 110 do 130 cm), która jest tańszą i chętniej wybieraną propozycją.
  • Samonośne– charakteryzują się wzmocnioną ramą oraz profilami o większym przekroju od innych modeli.

Na co zwrócić uwagę wybierając stelaż podtynkowy?

Wiele osób wybierając stelaż, zwróćmy uwagę na jego design, aczkolwiek istnieją jeszcze inne ważne kwestie, które trzeba wziąć pod uwagę. Dzięki takiemu rozwiązaniu dostępnemu w ofercie hurtowni REA HURT można zamontować spłuczki i toalety na każdej wysokości, co jest dużą zaletą. Ich montaż nie powinien sprawić żadnych problemów, ponadto zajmują niewiele przestrzeni.

Ich szerokość wynosi przeważnie od 35 do 50 cm, natomiast długość obudowy jest regulowana i wynosi zazwyczaj od 10 do 25 cm. Podczas podejmowania decyzji należy sprawdzić przede wszystkim opcje systemu spłukiwania.

Dobrą propozycją są zwłaszcza produkty z opcją podwójnego spłukiwania, dzięki czemu można zaoszczędzić wodę.

Kolejną kwestią jest zbiornik, dobrze, jeśli został on wykonany metodą rozdmuchu, co zapewni nam jego szczelność.