Stół okrągły rozkładany – właściwości, wady i zalety oraz kompromisy

stół okrągły rozkładany

Z pewnością są w Polsce i na świecie Polacy i ludzie innych narodowości, którzy żałują, że najsłynniejszy stół przełomu ustrojowego z 1989 roku nie był stołem rozkładanym. A powinien być, dzięki czemu mogłoby się do niego dosiąść kilka osób więcej i wypracowane porozumienia pozwoliłyby na bardziej korzystne kompromisy. Bądź co bądź pocieszające jest to, że był to stół okrągły.

Stoły – bez względu czy są rozkładane, owalne, prostokątne czy okrągłe – cechują się określonymi właściwościami. Jedni będą zwracać uwagę na cechy bardziej związane z wystrojem wnętrz, designem mebli (ach, kobiety, co nie?). Inni skupią się na bardziej praktycznym podejściu. Jak to jest w przypadku stołów okrągłych rozkładanych? Chyba najbardziej odpowiednim stwierdzeniem, będzie określenie, że stół okrągły rozkładany zapewnia bezpieczny kompromis. Jest czymś pomiędzy stałym stołem okrągłym a stołem prostokątnym.

Stoły okrągłe a dopasowanie

Chociaż okrągłe stoły mogą zajmować mniej miejsca jako całość, nie dopasowują się do ścian tak łatwo, jak prostokątne i kwadratowe kształty. Jest to związane w ogólnie przyjętymi standardami w budownictwie. Pomieszczenia – salony, pokoje, kuchnie, łazienki – bazują na kanciastych powierzchniach jak prostokąty i kwadraty. Ogólnie jednak możliwość dopasowania stołu do ściany może być przydatna i sprzyjać bardziej efektywnemu wykorzystaniu przestrzeni. Zależy tez to od mebli i sposobu urządzenia pokoju.

Pewnym kompromisem są stoły z częściowo składanym blatem, np. dostępny w dwóch wzorach kolorystycznych – jasno- i ciemnobrązowym – stół Maryse. Gdy jest rozłożony, jego szerokość osiąga 120 cm, jednak po złożeniu blatu, zwęża się do 70 cm i można go dostawić – w ograniczonym zakresie, ale zawsze – do ściany.

Stoły okrągłe rozkładane a pojemność

Okrągłe stoły mogą być bardziej ograniczone pod względem wielkości w porównaniu do stołów prostokątnych lub owalnych. Zazwyczaj mniejsze okrągłe stoły o stałej konstrukcji mają 4 miejsca, podczas gdy przy stołach prostokątnych może zasiadać do 14 lub więcej osób. Oczywiście, istnieją też prostokątne stoły rozkładane, co dodatkowo zwiększa możliwości tych mebli.

I znów stoły okrągłe rozkładane zapewniają kompromis i przewagę nad stołami okrągłymi o stałej formie. Poszczególne modele pozwalają zwiększyć pojemność stołu o 2, 4 lub 6 osób. Taka możliwość rozbudowy jest przydatna, gdy wpadną znajomi, powiększy się rodzina lub przyjadą rodzice na kolację.

stół okrągły rozkładany

Stoły okrągłe a liczby nieparzyste

Stoły prostokątne są dobrym punktem odniesienia. Są projektowane z myślą o symetrii i wyglądają lepiej, gdy po każdej stronie jest parzysta liczba miejsc. W tym przypadku okrągłe stoły i te rozkładane są bardziej elastyczne, jeśli chodzi o nieparzyste liczby. Wprawdzie przy klasycznym okrągłym stole można łatwo usunąć lub dodać miejsce bez zwracania uwagi, możliwie że trzeba to zrobić w odpowiednim momencie.

Gdy jeszcze nierozłożony okrągły stół rozkładany jest już zastawiony potrawami, sztućcami, talerzami itd., gdy nadejdzie konieczność skorzystania z opcji rozłożenia go, może to być niełatwe. I to kolejny kompromis, z którym warto się liczyć. Ciągłe rozłożony stół zajmuje więcej miejsca, jednak zabezpiecza przed nieoczekiwanymi niespodziankami.

Ławki

Okrągły stół wymaga siedzeń – krzeseł, foteli. Prostokątne stoły mają dodatkowy wybór – ławki. Ławki mogą nie być idealne w każdej sytuacji, np. babcia lub dziadek mogą potrzebować dodatkowego podparcia pleców, ale ogólnie rzecz biorąc, warto o tym pamiętać, ponieważ ławki – jak każdy inny mebel – mają wiele zalet w porównaniu z krzesłami.

Po pierwsze, ławki zwykle zajmują mniej miejsca. Chociaż krzesła można schować pod stołem, część krzesła zawsze będzie odsłonięta. Z drugiej strony ławkę można schować, aby była całkowicie niewidoczna. Po drugie, ławki mogą być przydatne, jeśli ma dzieci, które często zapraszają przyjaciół. Łatwo jest wycisnąć dodatkowe osoby na ławce – zwłaszcza dzieci – bez konieczności przenoszenia zapasowych krzeseł z innych pomieszczeń w domu. Poza tym ławki nieźle się sprawdzają przy domowych imprezach okolicznościowych jak chrzty, urodziny czy komunie.

Bezpieczne dla dzieci

Stoły z ostrymi kantami – prostokątne i kwadratowe – mogą stanowić większe zagrożenie dla dzieci. Niezależnie od tego, czy chodzi o małe dzieci uczące się chodzenia, czy te bardziej energiczne biegające wokół, okrągłe stoły i stoły okrągłe rozkładane nie mają ostrych narożników, które stwarzają ryzyko. Wprawdzie nadal mają kanciaste powierzchnie, to jednak jest ich mniej i nie mają tych najbardziej niebezpiecznych.

Nie tylko dzieci obijają się o narożniki stołu. Wielu dorosłych zna uczucie posiniaczonego biodra lub uda, gdy wchodzi się na krawędź stołu.