Przedpokój w stylu prowansalskim czy angielskim

Aranżacja przedpokoju nie jest zadaniem łatwym. Jest to pierwsze pomieszczenie do którego wchodzą goście i stanowi ono wizytówkę całego domu lub mieszkania. Przedpokój może być zatem urządzony zarówno w stylu bardzo nowoczesnym, na przykład skandynawskim, lub też bardziej klastycznym, czego przykładami są styl prowansalski i angielski.

Przedpokój w stylu prowansalskim


Styl prowansalski cechuje się niepowtarzalnym swojskim klimatem. Meble w stylu angielskim utrzymane będą w jasnych barwach, w tym w odcieniach szarości i pastelowej zieleni. Meble nie posiadają zdobień i sprawiają wrażenie nieco zniszczonych, na przykład poprzez drobne otarcia. Jest to zabieg celowy, nadający meblom unikalnego charakteru. Zazwyczaj na meblach znajdują się jedynie pojedyncze duże ozdoby, na przykład wazony wypełnione świeżymi kwiatami lub kosze i donice z ziołami. Cechą charakterystyczną aranżacji wnętrz w stylu prowansalskim jest obecność fioletu. Może on się pojawiać na elementach dekoracyjnych. W przypadku przedpokoju może to być ozdobna poduszka położona na fotelu.

Przedpokój w stylu angielskim


Przedpokój urządzony w stylu angielskim różni się od urządzonego w stylu prowansalskim. W stylu angielskim dominują bowiem motywy kwiatowe. Można je znaleźć na meblach, elementach wykończenia ścian i sufitu. Dodatkowo, styl angielski uwielbia ozdobne bibeloty. Są one umieszczane na meblach nie pojedynczo, lecz tworząc całe kompozycje. Istotnym elementem stylu angielskiego jest specyficzne oświetlenie. Lampy są bogato zdobione elementami kryształowymi lub abażurami zakończonymi ozdobnymi frędzlami.