Czym należy kierować się podczas wyboru narożnika?

Pośpiech jest zawsze złym doradcą. Podejmowanie decyzji wymaga bowiem poznania i przeanalizowania argumentów za oraz przeciw. Nie inaczej jest w przypadku zakupu mebli wypoczynkowych do salonu. Przed ich wyborem należy zatem zapoznać się z ofertą rynku oraz dostępnymi możliwościami. Jedną z nich jest zakup narożnika. 

Jak wybrać narożnik? 

Narożniki to bardzo popularne rozwiązania, które stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych kanap czy wersalek. Są one nie tylko estetyczne, ale również bardzo funkcjonale. Podczas wyboru narożnika należy jednak zwracać uwagę na kilka jego istotnych cech, które przełożą się na jego dalsze wygodne użytkowanie. 

Podstawowa funkcja narożnika

Wybór konkretnego modelu narożnika powinien być podyktowany jego planowaną funkcją. Może to być zatem duży narożnik z funkcją spania, który wyposażony jest w pojemnik na pościel i wygodne zagłówki. Ponadto, powinien on być wykonany z przyjemnego w dotyku materiału, który jest łatwy w pielęgnacji oraz odporny uszkodzenia mechaniczne.       

Optymalna wielkość narożnika 

Wielkość mebla powinna być dostosowana do ilości wolnej przestrzeni oraz liczby domowników. Narożnik nie może bowiem przytłaczać danego wnętrza oraz utrudniać sprawnej komunikacji. Z drugiej jednak strony, powinien on być na tyle duży aby mógł zapewnić wygodne miejsce do odpoczynku dla całej rodziny.   

Styl dopasowany do aranżacji wnętrza

Narożnik powinien tworzyć spójną całość wraz z innymi elementami danej przestrzeni. W tym przypadku warto jednak podczas jego wyboru brać pod uwagę nie tylko odcień tkaniny obiciowej, ale również jakość wykonania narożnika. Należy bowiem pamiętać o tym, że salon pełni rolę reprezentacyjną, a więc znajdujące się w nim wyposażenie powinno posiadać wysokie walory estetyczne. W przypadku najtańszych narożników atrakcyjna cena zazwyczaj odbija się negatywnie na ich jakości. Wysokogatunkowy narożnik dobrze współgra choćby z podłogą wykonaną ze szlachetnego drewna czy ozdobnego kamienia.     

Wysokogatunkowy materiał obiciowy   

Tkanina obiciowa powinna być przede wszystkim trwała oraz łatwa w pielęgnacji. Nie może ona zatem blaknąć, mechacić się ani pękać. Ponadto, materiał powinien być odporny na przecieranie oraz plamo i wodoodporny. Z uwagi na szeroki wybór tkanin obiciowych wybór produktu, który spełniałby określone wymagania klienta zazwyczaj nie stanowi większego problemu. Do wyboru są bowiem materiały o bardzo zróżnicowanym kolorze i strukturze. Może to być na przykład skóra czy ekoskóra. Ważne jest jednak to by rodzaj i wygląd tkaniny współgrał z innymi elementami wyposażenia, w tym na przykład z dywanem czy narzutą. Optymalnym rozwiązaniem jest wybór narożnika w neutralnym kolorze. Taki narożnik będzie mógł być użytkowany przez wiele sezonów i nie stanie się szybko passe.          

Dobra cena  

Cena jest jednym z podstawowych kryteriów branych pod uwagę podczas dokonywania zakupów. Decydując się na tani narożnik należy liczyć się z jego stosunkowo szybkim zużyciem, awaryjnością systemu rozkładania czy zapadaniem się siedziska. Mając na uwadze to, że narożnik zwykle jest inwestycją na lata warto zdecydować się na nieco droższy model, który zapewni bezawaryjne użytkowanie oraz niepogorszony wygląd przez zdecydowanie dłuższy czas.