Którą baterię wannową wybrać?

bateria wannowa

Armatura wannowa to niezbędny element wyposażenia łazienki. Dokonanie właściwego wyboru będzie miało znaczący wpływ na komfort i estetykę przestrzeni.

Najnowsze innowacje w dziedzinie baterii wannowych obejmują modele wyposażone w wyświetlacz LED lub cyfrową kontrolę temperatury i natężenia przepływu. Modele te, coraz częściej stosowane w tzw. inteligentnych łazienkach, pomagają zracjonalizować zużycie wody i energii wykorzystywanej do jej podgrzania.

 

Jakie materiały są najczęściej wykorzystywane do produkcji baterii wannowych?

Wybór materiału zależy zasadniczo od preferowanego stylu i tego, który najlepiej pasuje do wystroju łazienki. Na rynku dostępne są baterie wannowe wykonane z metalu, który jest najczęściej stosowanym materiałem, szkła, ceramiki, cementu, kamienia i drewna. Metalowe krany z chromowanym wykończeniem wyróżniają się wytrzymałością i trwałością, ale istnieją również inne alternatywy, takie jak wykończenia niklowe, złote lub ze szczotkowanej stali. Szklane krany dodają nowoczesnego dekoracyjnego akcentu do przestrzeni, ale są łatwiejsze do uszkodzenia i zwykle droższe.

Co należy wiedzieć o głowicach prysznicowych do wanien?

Bateria wannowa może być wyposażona w stałą głowicę prysznicową i/lub słuchawkę prysznicową przymocowaną do baterii za pomocą węża, który mierzy od 1,25 do 2 metrów. Niektóre baterie mają specjalny uchwyt na słuchawkę prysznicową.

Elementy te są praktyczne, ponieważ ułatwiają spłukiwanie dzięki łatwej obsłudze. Ponadto są one szczególnie odpowiednie do małych wanien i wąskich łazienek, a także są bardzo przydatne do czyszczenia wanny.

Co należy wiedzieć o wolnostojących bateriach wannowych?

Wśród wolnostojących baterii wannowych znajdziemy tzw. baterie podłogowe. Kran spoczywa na kolumnie zamontowanej w podłodze i znajduje się nieco powyżej krawędzi wanny. Ich instalacja jest zazwyczaj bardziej skomplikowana, ponieważ rury wodne muszą przebiegać pod podłogą. Nie wymaga jednak wiercenia w wannie i oferuje dużą elastyczność w ustawianiu kranu, o ile znajduje się on blisko wanny.

bateria wannowa czarna

Co muszę wiedzieć o bateriach wannowych ściennych?

W tym typie instalacji bateria jest montowana bezpośrednio na ścianie. Nie jest zatem konieczne wiercenie otworów w wannie. Baterie ścienne są łatwiejsze w montażu niż baterie podłogowe. Dopływ wody odbywa się przez rurę zainstalowaną za ścianą.